«Патріотизм від батька, молитовність – від матері». (І. Гречко)

ГречкоНедавно до нашої бібліотеки завітав пан Адам Бунь з чудовим подарунком – книгою І. Гречка, М. Дзвін «Іванове стремління» з автографом від автора «Кращому другові (шкільних літ)». Пан Адам книгу прочитав і вирішив, що у краєзнавчому відділі бібліотеки з нею матимуть змогу ознайомитись інші користувачі, за що ми йому дуже вдячні.
Книга вийшла невеликим накладом – 300 примірників – у видавництві «Львів-Свічадо» цього року. В цьому об»ємному добротному виданні – щоденникові записи, зроблені Іваном Гречком в хронології подій: 1986 рік і події, пов»язані з виходом УГКЦ з підпілля, створенням РУХу, незалежністю України, сучасним станом, життєвим шляхом Івана Гречка до 1986 р.
Наш славний земляк Іван Гречко народився 1929 року в місті Надвірна в родині пов’язаній з ОУН. Мама і сестра були ув’язнені і вивезені на 15 років у сибірські концтабори, старший брат та батько загинули у лавах Української повстанської армії.
З дитинства малий Іван відчув потяг до краси і намагався збирати репродукції з творів класичного мистецтва. Поступив до Львівського Політехнічного Інституту, але за підозру у антирадянській діяльності був заарештований і змушений покинути навчання. Згодом Іван Гречко стає студентом лісотехнічного інституту. Одночасно на канікулах він починає збирати артефакти рідної Гуцульщини. Результатом цієї багаторічної роботи стала, зокрема, найфундаментальніша в Україні колекція ікон на склі, а також багата збірка інших пам’яток народної культури.
Колекціонерська робота в розумінні порятунку пам’яткок духовної культури рідного народу приводить його в коло мистців, музейних працівників і колекціонерів.
У переконанні, що осягнення незалежності України можливе лише з Божою поміччю, Іван Гречко у 80-х включається також у роботу з підготовки ґрунту для легалізаціїУкраїнської Греко-Католицької Церкви (УГКЦ).
В кінці 80-х і на початку 90-х років Іван Гречко в багатьох новостворених громадських організаціях. Він був заступником голови з міжнародних контактів у Львівській філії українського фонду культури, відігравав важливу роль при становленні Народного Руху України, відповідаючи за міжрелігійні і міжнаціональні стосунки, . Одночасно він був одинм із засновників і актичним членом редколегії позацензурного альманаху «Євшан-зілля».
Після легалізації УГКЦ разом з Теодзієм Стараком, Ігорем Калинцем, Ярославом Гнатівим, Ярославом Лемиком Іван Гречко у 1991 р. став засновником і головою Клубу греко-католицької інтелігенції “Обнова”.
Свою унікальну колекцію творів народного і класичного мистецтва мистецтва, стародруків та інших мистецьких коштовностей передав Українському Католицькому Університетові.

Активний громадський діяч, почесний громадянин м. Львова Іван Гречко ділиться своїм досвідом з читачами в цій книзі. У передньому слові о. Богдан Прах пише: «Сьогодні п. Іван Гречко є для всіх нас прикладом невтомної наполегливої праці для поширення слави Божої і для добра Українського народу. Його життєвий досвід, плоди його праці та спогади про пережиті події мають навчити сучасників, як треба любити Бога та Україну і надихати до звершення великих справ у своєму житті».

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.