Екскурсія

DSCF5684Родзинкою проекту «Туристично-краєзнавчий клуб в бібліотеці: відкриваємо нові горизонти» є екскурсії, під час яких ми пізнаємо свій край, його історичну, культурну, природну спадщину. 30 травня група бібліотекарів, користувачів відвідали Делятинський краєзнавчий музей, який знаходиться в центрі селища, обабіч дороги на Яремче. В музеї нас зустрів його директор Андрій Мисюк, краєзнавець Данило Гребенюк та колишній засновник музею Тимофій Антонюк. Історія музею: цей будинок колись належав адвокату, доктору права, послу віденського парламенту і галицького сейму, відомому громадсько-політичному діячу, засновнику і керівнику української радикальної партії, людині поважній і впливовій, великому українському патріоту Миколі Лагодинському.

DSCF5613 010 DSCF5597

З 1906 по 1912 рр. в нього помічником працював випускник Віденського університету, майбутній класик української літератури, «співець селянської розпуки» Марто Черемшина (Іван Семанюк). У 1957 р. кілька місцевих ентузіастів на чолі з вчителем-філологом Тимофієм Антонюком та членами літературного гуртка вирішили створити експозицію про Марка Черемшину. Це була пересувна літературна виставка, яка стала основою музейної кімнати. Ідею ж створення краєзнавчого музею довго виносив інженер за фахом, історик і краєзнавець в душі Андрій Мисюк. Займався вивченням, дослідженням історії селища, збирав експонати. Завдяки його старанням 16 вересня 2012 р. відбулось друге народження музею – урочисте відкриття, в якому знайшлось місце і для експозицій, присвячених Марку Черемшині.

003 DSCF5664 DSCF5672

DSCF5603Вражає кількість експонатів і те, з яким захопленням і любов’ю пан Андрій проводить екскурсію. Ми дізнались історію селища від найдавніших часів, не тільки оглянули старовинні речі побуту, строї, зразки вишивок, але й отримали цікаву інформацію про їх призначення, значення в житті колишніх містян. Є тут унікальні експонати – старовинні ікони, скульптура, давні знаряддя праці періоду пізнього палеоліту, дерев»яний трубопровід, старий вулик і медогонка, виготовлені різьблярем Турчиняком, бивні мамонта тощо. Цікава історія делятинського замку, який 1645 року був знищений вщент, його макет створив місцевий художник Максим Гаврилюк. Делятинці з повагою ставляться до своїх земляків, які стали відомими, прославили свій край та Україну: родина Лагодинських, Михайло і Володимир Клапчуки, художник Фридерик Пауч, графік, маляр-іконописець Юліан Волянюк, художник Йосип Васьків, роботи якого представлено в картинній галереї музею та багато інших. Тож радимо туристам, які прямують в гори, нашим краянам відвідати Делятинський краєзнавчий музей і збагатитись духовно. І на завершення- з огляду на критичну ситуацію з приміщенням місцевої публічної бібліотеки, було б дуже доречним перевести її в приміщення музею. Таким чином увесь будинок Лагодинських стане справжнім культурним, духовним центром.

Переглянути галерею “Делятинський краєзнавчий музей”

Sharing

Ви можете прокоментувати, або відправити trackback з Вашого власного сайту.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.