Михайло Ломацький – великий співець Гуцулії

03529 жовтня в читальній залі центральної районної бібліотеки відбулася презентація двохтомного видання вибраних творів Михайла Ломацького, підготовленого та виданого у видавництві часопису “Грегіт” до 130-річчя від дня народження великого знавця та дослідника гуцульського краю. На захід завітали відомі краєзнавці та історики Надвірнянщини, користувачі бібліотеки, бібліотекарі. Презентував видання Олег Семенишин – закоханий у рідну Гуцульщину й водночас талановитий редактор-упорядник, який є душею часопису. Він сколесував наші краї у пошуках цікавих людей, історій, фотосюжетів, матеріалів щодо досліджень історії Гуцульщини, її прадавнини. Олег Семенишин детально розповів присутнім про особистість та творчість Михайла Ломацького, твори якого виходили друком в Мюнхені, Парижі, Лондоні, Нью-Йорку, але не видавалися в Україні – перша в Україні книга Михайла Ломацького – «Заворожений світ» від видавництва “Тиса”, яку видано в 2014 році.

Хто він, Михайло Ломацький? Це ім’я майже невідоме широкому загалу, знають його хіба що у вузькому колі гуцулознавців й літературних критиків. Отож, знайомтесь: український письменник, етнограф, фольклорист, публіцист, культурно-громадський діяч і педагог Михайло Ломацький народився 22 листопада 1886 року в с. Суходіл (нині — Гусятинського району) Тернопільської області. М. Ломацький родом з того ж містечка, що й ватажок гайдамаків Северин Наливайко. Уперше молодий Михайло Ломацький відвідав наш край далекого 1916 року – відтоді закохався в чарівну природу й добрих людей, і став збирати та записувати старовинні гуцульські легенди, притчі. Допомагав Гнатові Хоткевичу і Михайлові Коцюбинському збирати матеріали для їх повістей на гуцульську тематику. Незабутні враження від Гуцульщини М. Ломацький згодом описав у своєму знаменитому «Опришківському гнізді”.

025 002 022

М.Ломацький був активним членом товариства “Гуцульщина”, чимало сил і часу віддав дослідженню та художньо-документальному відтворенню минувшини гуцульського краю в своїх творах.

Великий син Поділля Михайло Ломацький став великим сином Гуцулії, пише про нею з теплом і любов’ю: “Тут, у гуцульських горах, як ніде інде, можна почути гомін віків і зачерпнути силу й віру в майбутнє, тут, у зелено-срібних водах озер і рік, можна скупати й очистити не лише тіло, але й душу, та карпатським сонцем зігріти її, а, вийшовши на верх Говерли, побачити Бога й почути Його добротливий і ласкавий голос”… Відірваний обставинами від зеленого Бескиду у розпачі писав: «Покинувши гори, взяв із собою тугу за ними і ношу її у своїм серці по сьогодні».

Двохтомне видання вибраних творів Михайла Ломацького, виданих видавництвом часопису “Грегіт”, поповнить книгозбірню поціновувачів старовіччини і ляже на читальний стіл кожного краєзнавця поруч з іншими знаковими книгами. Літературні критики слушно вважають, що твори М. Ломацького «написані кров’ю і серцем». Редактор часопису “Грегіт” Олег Семенишин поділився планами видати ще й третій том творів М. Ломацького, адже зібрано багато матеріалу про його громадську діяльність та публіцистику.

Завершилася презентація коломийкою під мелодійний супровід сопілки у виконанні фотомитця Романа Глодана та щирим побажанням, щоб не згасла свічка пам”яті про великого співця Гуцулії Михайла Ломацького.

021 007 029

034 037 030

039 040 043

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.