Історична година “Служив вірно людям і Богові”

01219 січня в читальній залі центральної районної бібліотеки відбулася історична година “Служив вірно людям і Богові”, присвячена 135-річчю з дня народження Івана Огієнка, про життєвий шлях якого розповіла присутнім завідувач відділу обслуговування користувачів Надія Мартинюк.

Іван Огієнко – особистість, яка становить окрасу нації. Він визначний учений-історик, поет, громадсько-політичний і церковний діяч, міністр освіти та ісповідань УНР, митрополит Української автокефальної церкви. Весною 1917 р. Іван Огієнко, як член ради новоствореного Центральною радою Міністерства освіти, виступив з ініціативою про заснування Українського народного університету (УНУ) в Києві. Він розробив новий курс “Українська культура” Завдяки організаторському таланту І. Огієнка 22 жовтня відбулося урочисте відкриття Кам’янець-Подільського державного українського університету. Професор з 1918 p., І. Огієнко – був одним із фундаторів і лекторів Української педагогічної академії, міністром народної освіти й мистецтва, обов’язки якого він виконував із 6 січня по 25 квітня 1919 р., співрозробником плану дерусифікації церкви, програми діяльності Всеукраїнської церковної ради.

Іван Огієнко причетний і до славної сторінки української історії. Йдеться про акт злуки Західноукраїнської народної республіки та Української народної республіки в єдину Соборну Українську Державу, яка відбулася 22 січня 1919 р. Головним уповноваженим Ради міністрів для організації і проведення цього заходу на Софійському майдані столиці Директорія УНР призначила саме Івана Огієнка.

1933 року засновує у Варшаві науково-популярний місячник “Рідна мова”, а 1935 р. – журнал “Наша культура”. Приступає до видання багатотомника “Бібліотека українознавства”.
Прийнявши чернечий постриг, І.І. Огієнко взяв собі ім’я Іларіон.19 жовтня 1940 р. в Холмі на святій Даниловій горі відбувся урочистий акт наречення архімандрита Іларіона єпископом Холмським і Підляським. Його заходами у 1943 р. у Холмі засновується вища духовна школа, яка незабаром перетворилася у православний центр. В березні 1944 р., на Соборі єпископів Варшавської митрополії, відбулося висвячення Іларіона на Митрополита Холмського і Підляського.

До уваги присутніх в читальній залі була розгорнута книжкова виставка “Світоч нації”. Учасники заходу переглянули також відеофільм “Іван Огієнко”.

002 007 008 010 011 013

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.