Година краєзнавства «Василь Дем’янчук – видатний мовознавець, вчений, патріот»

00227 січня в читальній залі ЦРБ відбулась година краєзнавства,присвячена 120 річниці з дня народження нашого краянина,видатного науковця Василя Дем’янчука. Народився він 13 січня1897 року в м. Надвірній на околиці міста в сім’ї робітника. Закінчив початкову школу у Надвірній і Станіславівську гімназію, згодом – історико-філологічний факультет Київського університету. У 1927 році Василь Дем’янчук закінчив аспірантуру і під керівництвом академіка Агатангела Кримського, захистив дисертацію на вчений ступінь кандидата наук. Він є автором праць з української мови і літератури «Морфологія українських грамот ХІІ і першої половини ХУ вв.», «До характеристики гуцульського говору», «До правопису слов’янських прізвищ» та ін. Василь Дем’янчук читав лекції у Київському університеті на кафедрі, яку очолював професор М.Грунський. Підтримував дружні зв»язки з М.Рильським, О.Вишнею. 19 вересня 1929 року заарештований органами НКВС і звинувачений в участі діяльності «Спілки визволення України». Відбув 5 років таборів у Карелії на будівництві Біломорсько-Балтійського каналу. Після повернення знову був заарештований і 28 листопада 1938 року розстріляний. Реабілітований 1957 року.

Про життєвий і науковий шлях Василя Дем’янчука розповіла завідувач відділу краєзнавчої літератури Раїса Грушецька. Лауреат обласної премії ім. Марійки Підгірянки Ярослав Лазорко у своєму виступі зупинився на маловідомих сторінках з життя мовознавця,ознайомив присутніх з статтями та документами, які йому подарував син вченого – Ігор Дем’янчук.

На заході прозвучали записи пісень «Звучи, рідна мово», «Ця земля – Україна» у виконанні Раїси Кириченко. Учасники заходу переглянули книжкову виставку «На вівтарі науки – трагічна доля»,присвячену 120- річчю з дня народження Василя Дем’янчука.

003 012 014

016 019 005

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.