Родина меценатів Терещенків

IMG_4880-08-02-17-12-20Спроба простежити історію доброчинства в Україні на прикладі родини меценатів Терещенків, відбулася під час історичної години, яка відбулася 8 лютого в центральній районній бібліотеці і стала не тільки цікавою екскурсією в історичне минуле Батьківщини, а й можливістю відкрити для когось невідомі шляхи самореалізації.

Терещенки – українські промисловці, землевласники та меценати ХІХ – початку ХХ століття. Походили з козаків м. Глухова (нині Сумської області). Відомі глава родини Артем Якович та його сини Микола і Федір. Родина Терещенків уславилася багатьма добродійними справами, на які вони витратили близько 5 млн. крб., підтверджуючи тим самим девіз їхнього дворянського герба – “Прагнули до громадянських справ”.

У тих складних життєвих умовах особливої допомоги потребували діти та підлітки. Спочатку у рідному місті Глухові в 1872 р. А.Я.Терещенко заснував притулок для дітей-сиріт і дітей з бідних родин. А коли більшість членів родини в середині 1870-х рр. перебралася до Києва, фінансова й моральна підтримка з їхнього боку суттєво покращила функціонування багатьох філантропічних товариств та закладів, що опікувалися дітьми: Товариства денних притулків для дітей робітничого класу, Рубежівської колонії Товариства землеробських колоній і ремісних притулків, Маріїнського дитячого притулку, попечительства глухонімих Відомства імператриці Марії та ін.

Стрімкий розвиток закладів охорони здоров’я в останній чверті ХІХ – на початку ХХ ст. значною мірою зумовлювався саме громадською і приватною доброчинністю. Так, 1879 р. брати М.А. й Ф.А.Терещенки заснували в Глухові безплатну лікарню св. Єфросинії. У Києві протягом 80–90-х рр. значною мірою завдяки М.А.Терещенку та членам його родини з’явилися безплатна лікарня для чорноробів (з 1894 р.), більшість медичних закладів Маріїнської общини сестер милосердя Товариства Червоного Хреста і Благодійного товариства, а також нічліжний притулок. Ф.А.Терещенко та його родина протягом 80-х рр. ХІХ ст. заснували і згодом повністю утримували комплекс доброчинних закладів на Подолі: нічліжний притулок, будинок безплатних квартир для бідних удів з дітьми й одиноких літніх жінок, пологовий притулок.

Терещенки-доброчинці також щедро фінансово підтримували інші київські філантропічні організації та їхні установи: Товариство швидкої медичної допомоги, Товариство боротьби із заразними хворобами, Попечительство трудової допомоги тощо. При всіх цукрозаводах цієї родини на початку ХХ ст. працювали безплатні медичні заклади.

Вагомою за суспільним значенням була доброчинність Терещенків у військовий час, особливо в роки Першої світової війни. Зокрема, у 1915 р. вони утримували в Києві шість лазаретів для поранених та хворих воїнів, два притулки для солдатів з ампутованими кінцівками. Н.В.Терещенко очолювала місцевий комітет Всеросійського земського союзу, Київське відділення із забезпечення скалічених воїнів протезами.

Про ці та інші цікаві факти із меценатської діяльності та життєвої долі родини Терещенків розповіла завідувач відділу обслуговування користувачів ЦРБ Надія Мартинюк. Присутні також переглянули фільм “Родина Терещенків”.

Досвід доброчинної й культурно-освітньої діяльності родини Терещенків має велике значення для розвитку соціальних і культурних відносин на сучасному етапі, коли доброчинність як невід’ємний атрибут європейського цивілізованого громадянського суспільства відроджується в різних сферах суспільного життя незалежної України.

IMG_4887-08-02-17-12-20 IMG_4897-08-02-17-12-25 IMG_4899-08-02-17-12-37

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.