Операція “Вісла” – 70 років від початку депортації українців зі Східної Польщі

07728 квітня виповнюється 70 років від початку депортації українців зі Східної Польщі, яка отримала назву операція «Вісла». Упродовж квітня-серпня 1947 року з Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Лемківщини депортовано від 137 до 150 тисяч українців. Операція «Вісла» стала частиною масових депортацій народів на теренах Радянського Союзу та новостворених комуністичних режимів на сході Європи.

До цієї дати в центральній районній бібліотеці пройшла історична розвідка “Операція “Вісла” – злочин проти українського народу”.

Завідувач відділу обслуговування користувачів Надія Мартинюк та інженер-програміст ЦРБ Богдан Зрайко, під час слайд-презентації, розповіли про основні етапи проведення цієї операції, першопричини та наслідки її для етнічних українців. Присутні переглянули фільм “Операція “Вісла” – спогади очевидців”. До цього заходу в читальній залі ЦРБ організована тематична книжкова виставка.

Операція “Вісла” – це був акт геноциду проти українського народу. В 1944 між комуністичними урядами УРСР і Польщі було підписано угоду про взаємний обмін населенням у прикордонних районах. Переселення українців з їх етнічних територій, яке мало за умовами угоди носити виключно добровільний характер, проводилося найчастіше примусово і з застосуванням військової сили. Польські адміністративні органи застосовували найрізноманітніші засоби для зростання масштабів переселення – позбавлення прав українців на землю, ліквідація рідного шкільництва, культурно-освітніх установ, греко-католицької церкви та інші. Переселення і масові репресивні акції польського уряду щодо українського цивільного населення викликали закономірну рішучу протидію національно-патріотичних сил – Української Повстанської Армії та націоналістичного підпілля Організації Українських Націоналістів, тому польська комуністична влада, продовжуючи свою антиукраїнську політику, вирішила повністю виселити українське населення з його етнічних земель і розпорошити українську національну меншину в Польщі. Історики зазначають, що операція “Вісла” 1947 року стала інструментом етнічної чистки: українців примусово переселяли, позбавляючи права власності на колишні господарства і майно. Лише за три місяці (квітень–липень) 1947 року було силоміць переселено понад 140 тисяч українців. Вони в цей період зазнавали насильства, їх арештовували та розстрілювали. Загалом у період 1944–1951 років комуністичним режимом СРСР та її сателітом Польською Народною Республікою було переселено або депортовано понад 700 тисяч українців.

Це тотальне переселення українців, яке розпочалося 28 квітня 1947 року – злочинний захід польського комуністичного режиму проти українського населення на окупованих Польщею українських етнічних землях.

074  073 081 082 089 072

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.