Трагічна сторінка української історії: розстріляне відродження

«Розстріляне Відродження» – це жахливе за своїм змістом словосполучення стало назвою трагічного періоду, який переживала вітчизняна культура в 30-ті роки ХХ століття. Понад 200 (?) поетів, прозаїків, перекладачів, літературних критиків, літературознавців, викладачів, театральних діячів стали тоді жертвами злочинного сталінського режиму. Ці люди були винні в тому, що Бог зронив у їхнє серце зерно внутрішньої свободи – супутниці справжнього таланту. Нічний арешт, виснажливі допити, безглузді обвинувачення, засідання беззаконного судьбища – і вирок: смерть або сибірська каторга.

Кульмінацією дій радянського репресивного режиму стали масові розстріли «контрреволюціонерів», вчинені «на честь 20-ї річниці Великого Жовтня. Так, 3 листопада 1937 року в Сандармох (Карелія) за рішенням трійки НКВС було страчено велику групу в’язнів Соловецької тюрми. Були розстріляні Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий , Дмитро Бузько родина Крушельницьких, Майкл Йогансен, Дмитро Тась, Михайль Семенкота інші. Загалом, в один день за рішенням несудових органів, було страчено майже 200 ОСІБ !!! представників української інтелігенції – цвіту української нації.

22 листопада у відділі обслуговування (абонемент) було презентовано бібліотекарями Наталією Берчак та Ярославом Лазорком літературно-публіцистичну виставку присвячену 80-ій річниці розстрілу української інтелігенції.

Доба Розстріляного відродження — особлива сторінка в історії української літератури. Цей короткий період умістив таку кількість талановитих митців, зухвалих новаторських експериментів та безкомпромісних шедеврів, якої вистачило б на ціле сторіччя. Кожен із визначних діячів Розстріляного відродження відчув на собі репресивну машину тоталітарної системи. Біографія майже всіх митців цього покоління завершується словами “розстріляний”, “загинув у засланні”, “наклав на себе руки”. А ті, кому вдалося вціліти, вже ніколи не змогли творити так само сміливо й самобутньо, як під час цих буремних років. “Розстріляне відродження” — книга про тих, кого система зламала або знищила. Це не тільки прекрасні вірші та новели, які нікого не залишать байдужими, це пам’ять про геніальних людей, які не знали страху і у найтемніші часи мали сміливість говорити правду.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.