Літературно-музичний вечір .

8 червня в читальній залі центральної районної бібліотеки відбувся літературно-музичний вечір «По кременистій дорозі з терновим вінком», присвячений 135-річчю від дня народження відомої української письменниці Ольги Дучимінської. Вона була надзвичайно обдарованою особистістю – педагогом, поетом, прозаїком, журналістом, публіцистом, перекладачем, літературним критиком, етнографом.

Народилась Ольга Дучимінська 8 червня 1883 року в с.Миколаєві Бібрського повіту(нині Пустомитівського району Львівської області) в сім»ї директора школи Василя Решетиловича. По закінченню в 1902 році вчительської семінарії сестер – Василіянок у Перемишлі вчителювала в с. Тяпчому, а згодом –у с. Ціневі. У Кунині вийшла заміж за вчителя Петра Дучимінського. Вчителювали разом.
1949 рік круто перемінив життя письменниці. 23 листопада Ольгу Дучимінську заарештовують, нібито у справі замаху на Ярослава Галана. Два роки, як тривало слідство, вона перебувала у в»язниці. В цей час, у тюрмі з»являються її поезії «Думи в казематі», «Втвирайте тюрми, дайте волю», «Журавлі».

За життя поетеси була видана збірка «Китиця незабудьків»(1911) у Чернівцях, а в 1934 році у Коломиї вийшла друком книга «Наталія Кобринська як феміністка». У 1945 році була надрукована повість «Еті». Багато її творів побачили світ в періодичних виданнях- журналах, альманахах «Жіноча доля», «Наша книга», «Промінь» та ін.

Ольга Дучимінська померла 24 вересня 1988 року на 106-му році життя у чужій хаті після 9-річних страждань у Львівській тюрмі, спецтаборах Сибіру та 30 років поневірянь на рідній землі.

Про нелегку, страдницьку долю письменниці, яка в часи тоталітарної системи зазнала репресій, переслідувань, цькувань, розповіла завідувач відділу краєзнавчої літератури ЦРБ Раїса Грушецька. Вона читала неповторну поезію Ольги Дучимінської, яка увійшла до збірок «Вибрані поезії» , «Чую молитву землі»(Івано-Франківськ,1996) та уривки з її прози «Сумний Христос»(Львів,1992).

У літературно-музичному вечорі взяли участь членкині Надвірнянської районної філії «Союзу Українок». ЇЇ очільник Ольга Бакота та союзянка Марія Ковальчук поділилися спогадами про відвідування могили письменниці Ольги Дучимінської, яка похована на цвинтарі в Чукалівці, неподалік Івано-Франківська.

Церковний хор УГКЦ Чесного Хреста під орудою засновниці міської філії Союзу Українок Надії Мацьків виконав «Нашу пісню» на слова Ольги Дучимінської , пісні жінок-політв»язнів та пісні на релігійну тематику.

 

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.