Літературний портрет

В читальній залі центральної районної бібліотеки 10 серпня відбувся літературний портрет «Символ української інтелігенції», присвячений 140-річчю письменнику, літературному критику, видавцеві, редактору, перекладачеві, громадському і політичному діячу Антіну Крушельницькому. Про його трагічне життя і творчість, яка в комуністично-радянські часи замовчувалась, розповіла завідувач відділу краєзнавчої літератури Раїса Грушецька. Вона прочитала уривки з роману із часів визвольних змагань 1918-1920 років «Дужим помахом крил».

Антін Крушельницький народився 4 серпня 1878 року в м. Ланцут в родині судового урядовця шляхетського роду. Закінчив гімназію в Перемишлі та філософський факультет Львівського університету. Працював журналістом, а пізніше – викладачем гімназій, зокрема, у Коломиї, Станіславові, Долині, Ужгороді, Рогатині. Був директором приватної гімназії у Городенці, а відтак обраний бургомістром. У роки Української революції 1917-1921 років став членом Української Народної Ради ЗУНР, від квітня 1919 року був Міністром освіти УНР, а також головою педагогічної місії УНР у Відні, де заснував видавництво «Чайка». Польська влада заборонили йому займатися педагогічною діяльністю і закрила видання, які він заснував.

Твори Антіна Крушельницького «Рубають ліс» та «Гомін Галицької землі» були видані в УРСР. 1934 року разом з сім’єю переїжджає до Харкова і починає працювати в редакції «УРЕ». Невдовзі його було заарештовано та засуджено на 10 років позбавлення волі в Соловецьких таборах суворого режиму. «Трійкою» УНКВС Ленінградської області засуджений до розстрілу. Страчений 23 жовтня 1937 року в урочищі Сандормох(Карелія). Також були розстріляні і його діти – четверо синів та дочка. Посмертно реабілітований 1957 року.

Під час заходу присутні ознайомилися з літературою про Антіна Крушельницького та його творами, переглянули відеофільми.

001
004
009
017

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.