Педагог, мислитель, гуманіст – Василь Сухомлинський

28 вересня 2018 року минає 100 років від дня народження В.О.Сухомлинського. Його називають великим діячем освіти, якому були властиві подвижництво, повна самовіддача, благородство. Сільський учитель і оригінальний теоретик педагогіки, талановитий директор школи, автор сотень віршованих і прозаїчних мініатюр, дуже скромна і сором’язлива людина і безстрашний, яскравий полеміст і публіцист — такою цілісною натурою постає перед нами Василь Олександрович Сухомлинський.

Принципи і методи виховання людини видатний педагог розробляв протягом усього життя. Рано відчувши вчительське покликання, він присвятив школі майже 35 років життя, раз і назавжди віддавши своє серце дітям.

Народився Василь Олександрович  28 вересня 1918 році в сім’ї селянина. У сім’ї Сухомлинських  виховувалось четверо дітей і всі стали вчителями. Він прийшов до школи педагогом у 17 років, заочно закінчив Полтавський педагогічний інститут, у школі працював вожатим, учителем молодших класів, викладав українську мову і літературу, працював завучем у районній середній школі. Це були щасливі роки, бо вже тоді, у молодому віці в нього з’являється інтерес до науково-педагогічної роботи.

 Потім війна… Фронт, важке поранення взимку 1942, довгі роки лікування в госпіталях Удмуртії, кілька складних операцій, але дістати весь смертоносний метал з грудей так і не вдалося. 

 Демобілізувавшись з армії, В.О.Сухомлинський стає директором школи в невеличкому містечку в Удмуртії, а в 26 років — завідувачем райвно в Україні, у своєму Онуфріївському районі. Це були важкі роки.

 У 29 років Сухомлинський – директор Павлиської школи, у якій пропрацював 23 роки.

В. О. Сухомлинський — автор 41 монографії і брошури, більше 600 статей, 1200 оповідань і казок. Твори В. Сухомлинського видані 53-а мовами світу, загальним тиражем майже 15 млн примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання. 

2 вересня 1970 р. серце Василя Олександровича Сухомлинського перестало битися. Втім, фізична смерть не поклала край життю його творчих надбань, не зупинила його жертовного служіння школі, учительству, вітчизняній педагогічній науці. «Людина, — любив повторювати педагог, — народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний». Ці проникливі слова можна і треба віднести й до самого Василя Олександровича, адже саме вони були тим категоричним імперативом, якому завжди і всюди слідував він у своєму недовгому, але яскравому й напрочуд плідному житті Педагога. Все найцінніше, створене ним, назавжди увійшло до скарбниці вітчизняної педагогіки та національної духовної культури. 

У читальній залі центральної районної бібліотеки підготовлена виставка «Педагог, мислитель, гуманіст», присвячена 100-річчю від дня народження Василя Сухомлинського, яка ознайомить з життєвим і творчим шляхом Великого Учителя. Виставка буде цікава не тільки педагогам, психологам, батькам, але  всім, хто займається вихованням юного покоління.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.