Історичний екскурс до 100-річчя проголошення ЗУНР

26 жовтня відбувся історичний екскурс «ЗУНР-наша слава і гордість», присвячений 100-річчю проголошення ЗУНР, який організували працівники центральної районної бібліотеки та Надвірнянської ЗОШ №2. Учні 8-А класу уважно слухали завідувача відділу краєзнавчої літератури Раїсу Грушецьку, яка розповіла про утворення ЗУНР, про велич і біль боротьби за становлення та формування національної державності в ЗУНР 1918-1923рр., а також провела огляд літератури про історію Західно-Української народної республіки.

ЗУНР-українська держава, утворена на західно-українських землях після розпаду Австро-Угорщини, яка виникла внаслідок збройного повстання стрілецьких підрозділів під керівництвом сотника УСС Дмитра Вітовського 1 листопада 1918 року. Офіційно проголошено Західно-Українську Народну Республіку (ЗУНР) 13 листопада 1918 року. Вона включала українські етнічні землі й охоплювала Галичину, Буковину й Закарпаття. ЇЇ президентом став голова Української Національної Ради Євген Петрушевич, головою Державного секретаріату (уряду)- Кость Левицький. 22листопада 1918 року, після здобуття Львову-столиці ЗУНР поляками, уряд переїхав до Тернополя, а в січні 1919 року- до Станіславова. Після Акту Злуки 22 січня 1919 року ЗУНР увійшла до складу УНР(ЗОУНР). В липні 1919р. основну територію ЗУНР окупувала Польща. 21 листопада 1919 було укладено Договір між союзними державами і Польщею про Східну Галичину, за яким Галичина входила до складу Польської держави, зберігаючи статус територіальної автономії.

Класний керівник 8-А класу ЗОШ №2 Любов Дуфеняк розповіла про Дмитра Вітовського – полковника УГА, а також про президента ЗУНР – Євгена Петрушевича. Завідувач шкільною бібліотекою ЗОШ №2 Любов Андрійович у своєму виступі підсумувала здобутки боротьби за українську державу, котрі були великим кроком у напрямі до державності і створили реальну основу до наступної боротьби за відродження Української Соборної держави. Присутні переглянули відеофільм про утворення ЗУНР та книжкову виставку «ЗУНР: звитяга, трагедія, подвиг».

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.