150 років заснування Товариства “Просвіта”

В ці дні вся громадськість України і українська діаспора відзначатимуть славний ювілей — 150 років заснування Товариства “Просвіта”. Ця подія належить до вагомих в історії українства і є не просто ювілеєм однієї з громадських організацій, а має без перебільшення епохальне значення. Вона виникла як виняткова форма національної самоорганізації українців. Її історія тісно пов’язана з життям і діяльністю відомих діячів української культури: Іваном Франком, Михайлом Драгомановим, Миколою Лисенком, Кирилом Стеценком, Лесею Українкою, Борисом Грінченком, Михайлом Грушевським, Сергієм Єфремовим, Степаном Бандерою і сотнями інших просвітян.

Розвиток українського національного руху від другої половини XIХ ст. до початку XX ст., Українську революцію 1917 року, 100-ліття якої ми нині відзначаємо, національне державотворення 1917—1920 рр., здобуття і утвердження Української Незалежності 1991 р., участь у Революції Гідності 2013—2014 рр. неможливо уявити без велетенської, невтомної і самовідданої праці й героїзму просвітян багатьох поколінь. Піднесення культурно-освітнього, економічного рівня народу, титанічна робота з національної консолідації суспільства, відродження і збереження національної пам’яті, історії, традицій, оборона рідної української мови, підготовка культурницьких і державних кадрів, захист територіальної цілісності й державної незалежності України у нинішній російсько-українській війні, участь у волонтерському русі, інформаційно-просвітницька робота на фронті і прифронтовій зоні — це те, чим жила і нині живе “Просвіта”.

Знагоди цього свята у Гвіздській ЗОШ проведено вечір-зустріч «Село Просвітою славне» присвячене 150-річчю заснування Товариства «Просвіта». Розпочалося свято Службою Божою, яку відправив О.Іван Гедзик в храмі Преображення Господнього. Після закінчення Служби Божої свято продовжилося в актовому залі загальноосвітньої школи села Гвізд.

Прозвучав державний гімн України «Ще не вмерла Україна». Добрими провідниками просвітницького руху протягом всього часу існування і діяльності «Просвіти», її відродження в наш час були і є духовні отці. Отже усі присутні свята отримали благословення від о.Миколи Гаврилюка УГКЦ та о.Любомира Траска УПЦ. На свято були запрошені голова районного товариства «Просвіта» Імені Тараса Шевченка Березицький Богдан Адамович, відомі люди села: письменниця Марія Дзюба, спортсмени Бегеба Алла, Лазорак Ольга, Семенишин Марія.

Голова районного товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Березицький Богдан привітав краян із ювілеєм 150-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. У своєму виступі голова районного товариства «Просвіта» зупинився на історії Просвіти, її величних постатях, а також що і нині продовжуючи славні традиції своїх попередників просвітяни самовіддано працюють задля відродження, розвиток і збереження національної культури.

Про освітянські задуми, справи по вихованню молоді, гуртуванню інтелігенції виступив директор школи Муляр Віктор Анатолійович. Привернув увагу виступ завідувача дитячим садочком Гаврищук Іванни Михайлівної – про виховну роботу в дитячому садочку.  Ідея просвітництва вічна, бо ніколи не зникне потреба у відроджені історичної пам’яті та духовності українців. Огляд літератури на цю тему провела зав. сільською бібліотекою Куца Олександра. Літературно-музичну композицію представили учасники художньої самодіяльності сільського БК керівник Іванюк Катерина Дмитрівна. Ведучі заходу Несторак Маряна Василівна та Ковалюк Марта Ярославівна.

Присутні на цьому заході переглянули книжкову виставку «Нев’янучий цвіт українства – «Просвіта».

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.