Могутня хвиля «Просвіти»

26 листопада в читальному залі центральної районної бібліотеки відбулось літературно-мистецьке свято «Могутня хвиля «Просвіти» з нагоди 150-річчя заснування Всеукраїнського товариства «Просвіти» ім. Т.Шевченка та 110-ї річниці створення «Просвіти» на Надвірнянщині. На свято завітали члени Надвірняського товариства «Просвіта», учні 10 класу Надвірняської ЗОШ №1, краєзнавці та бібліотекарі.

8 грудня минає 150 років від дня заснування українського громадсько-культурного товариства «Просвіти», яке будило національну свідомість, поширювало світло знань серед українського народу. Першим головою «Просвіти» у Львові був письменник, педагог, композитор Анатоль Вахнянин. В Надвірній філію «Просвіти» офіційно було створено 29 вересня 1908 року. Головою філії обрали лікаря Тадея Гриневича, заступником – адвоката Миколу Лагодинського. На той час було створено 32 читальні, працювали драмгуртки, хори, а також товариства «Січ», «Сільський господар». При «Просвіті» діяли каси позичкові, були утворені курси для неграмотних, створювались кооперативи, товариства «Луг», «Сокіл», «Пласт» , «Союз Українок». Серед видатних просвітян Надвірнянщини: Антін Онищук, Корнелій Мандичевський, Олексій Гаврилюк, Микола Николайчук, Валер»ян Банах, Дмитро Цибівський, Василь Свищ, Микола та Емілія Гринішаки та ін.

Про історію заснування і діяльність читалень «Просвіти» у селах та про відомих діячів Надвірнянської філії «Просвіти» розповіла завідувач відділу краєзнавчої літератури Раїса Грушецька. Вона також ознайомила присутніх з літературою про розвиток та сьогодення Товариства «Просвіти».

Голова районного об»єднання товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка Богдан Березицький розповів про відродження «Просвіти» наприкінці 80-х років та роботу «Просвіти» на сучасному етапі.

Про діяльність читальні товариства «Просвіти» у с.Фитьків розповів краєзнавець, просвітянин Іван Пилип»юк. Історик, краєзнавець Михайло Семкіяш розкрив маловідомі сторінки з життя видатних просвітян. Член «Просвіти», краєзнавець Ігор Андруняк зупинився на подіях сьогодення, розповів про створення та діяльність товариств «Січ», «Луг», «Сокіл», «Пласт». Він звернувся до молоді з побажанням брати активну участь в громадсько-культурному житті Надвірнянщини, бути патріотами своєї країни.

Музичну нотку внесли в загальну атмосферу свята бандуристи: викладач музичної школи по класу бандура Оксана Гасько та учениця Дарія Венгринюк. Учасники свята переглянули відео-слайди про історію створення та діяльність «Просвіти» та ознайомились з книжковою виставкою до 150 –річчя «Просвіти». Свято закінчилось дружнім, приємним спілкуванням за горнятком чаю.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.