Виставка-персоналія до дня народження Жорж Санд

У відділі абонемент центральної районної бібліотеки діє виставка персоналія «Яскрава літературна доля», присвячена 215-й річниці з дня народження французької письменниці Жорж Санд (1804—1876). Жорж Санд (Аманда Аврора Ліон Дюпен) народилася у липні 1804 р. в невеличкому містечку Ноан, недалеко від Парижа, у дворянській родині. Батько був офіцером наполеонівської армії. Мати походила з родини міщан і була жінкою легкої поведінки.

Тому рідні її майбутнього чоловіка були проти шлюбу свого сина, який одружився з незнатною і небагатою дівчиною. Вихованням дівчинки займалася спочатку рано овдовіла мати, бо рідні батька довгий час не визнавали її. Під впливом матері юна Аврора була дуже релігійною. Потім опіку над нею взяла бабуся-аристократка Марія. Аврора просто обожнювала свою матір, яка залишилася в Парижі, і любила бабусю. Але ці дві жінки ненавиділи одна одну. Одного разу бабуся розповіла 14-річній дівчинці всю правду про “аморальну” поведінку матері. Це був важкий удар для Аврори. Згодом, через непорозуміння із бабусею, вона відправлена на навчання в жіночий Августинський монастир, де хотіла залишитися на все життя. Там її серце покорила інтелігентна та чарівна черниця Марія-Алісія. Аврора навіть попросила удочерити її. “Вас? – здивувалась Алісія. – Але ж ви найвідчайдушніше чортеня в монастирі!”.

У романах Жорж Санд зачіпаються проблеми протистояння з оточенням, із власними переконаннями та прагненнями, глибокої психологічної драми людини, яка зробила певний крок всупереч загальноприйнятій моралі.

Мати походила з родини міщан і була жінкою легкої поведінки. Тому рідні її майбутнього чоловіка були проти шлюбу свого сина, який одружився з незнатною і небагатою дівчиною. Вихованням дівчинки займалася спочатку рано овдовіла мати, бо рідні батька довгий час не визнавали її. Під впливом матері юна Аврора була дуже релігійною.

Потім опіку над нею взяла бабуся-аристократка Марія. Аврора просто обожнювала свою матір, яка залишилася в Парижі, і любила бабусю. Але ці дві жінки ненавиділи одна одну. Одного разу бабуся розповіла 14-річній дівчинці всю правду про “аморальну” поведінку матері. Це був важкий удар для Аврори. Згодом, через непорозуміння із бабусею, вона відправлена на навчання в жіночий Августинський монастир, де хотіла залишитися на все життя. Там її серце покорила інтелігентна та чарівна черниця Марія-Алісія. Аврора навіть попросила удочерити її. “Вас? – здивувалась Алісія. – Але ж ви найвідчайдушніше чортеня в монастирі!”.

У романах Жорж Санд зачіпаються проблеми протистояння з оточенням, із власними переконаннями та прагненнями, глибокої психологічної драми людини, яка зробила певний крок всупереч загальноприйнятій моралі.

Загалом літературна спадщина письменниці налічує більш ніж 100 романів і повістей, 18 драм, велику кількість публіцистичних статей, багатотомну автобіографію та більше ніж 18 тис. листів. Працюючи для газет і журналів, вона щоденно писала 20 обов’язкових сторінок, що стало нормою її літературної праці.

Її всесвітньо відомий роман «Консуело» вважається одним з найкращих творів Жорж Санд. Його головна героїня – молода дівчина Консуело, для якої сенс всього життя полягає у тому, щоб співати. Крім музики та співів для неї нічого не існує. Дія роману відбувається в середині XVIII сторіччя. Історичний фон, на якому розгортаються долі головних героїв, це Венеція з її музичним життям, Чехія з героїчним минулим та солдафонська Прусія.

Жорж Санд – це великий світ прекрасних образів, духовних пошуків і відкриття істини. Її творчість – велике історико-літературне явище XIX ст. Вона зазирнула у такі глибини людської душі, які ще не відкривалися нікому до того часу. З її ім’ям пов’язана постановка проблеми емансипації жінки у французькій літературі, яку пізніше запозичили Марко Вовчок, Ольга Кобилянська, Софія Крушельницька, Наталія Кобринська, Софія Окуневська в українській літературі.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.