Іван Котляревський

В відділі абонемент розгорнута чисельна книжково-ілюстративна виставка за назвою «Славетний автор безсмертної Енеїди», до 250-річчя з дня народження Івана Котляревського. Учениці 10 класу  ЗОШ № 4 І-ІІІ ст. Якубів Наталія та Квашніна Вероніка прочитали уривки з  творів І. Котляревського «Наталка-Полтавка» та «Енеїда».

Іван Котляревський… Ім’я це викликає у кожного низку асоціацій: безсмертний парубок Еней, і незабутня Наталка Полтавка – героїня однойменної п’єси, що стала, за визначенням І. Карпенка-Карого, праматір’ю українського театру, і рядки «Будеш, батьку, панувати…» Тараса Шевченка, який перший передбачив світову славу І. Котляревського, оцінив значення творчості поета для розвитку української літератури, становлення українського національно-культурного середовища на всій території України.

Іван Петрович Котляревський народився 9 вересня 1769 року на околиці Полтави у родині дрібного чиновника-канцеляриста міського магістрату, дворянина за соціальним станом. Мати письменника, Параска Жуковська, походила із сім’ї козака Решетилівської сотні. Родина була небагатою.

Діставши початкову освіту, як і водилося тоді, у місцевого дяка, продовжив навчання у Катеринославській семінарії Полтави. Але з часом через сімейні обставини залишив семінарію, не закінчивши повного курсу. Ще в семінарії Іван Котляревський захопився літературою, мав особливу пристрасть до віршів, умів до будь-якого слова добирати дотепні рими. Перші спроби пера, на жаль, не збереглися. Після семінарії Іван Петрович був чиновником – канцеляристом спочатку в штаті новоросійської канцелярії, що була в Полтаві; пізніше – протоколістом Полтавської дворянської опіки; згодом – домашнім учителем у поміщицьких маєтках Полтавщини. Також майбутній поет вивчав фольклор та звичаї народу.

Найзначнішим досягненням І. Котляревського, яке й започаткувало розвиток нової української літератури, стала поема “Енеїда”. Над «Енеїдою» Іван Котляревський працював близько 30-ти років (з перервами). Три перші частини вийшли з друку в 1798 p., четверта – в 1809 p., п’ята в 1822 p.; повністю твір завершено в 1825 -1826 pp., а видано в 1842р. після смерті письменника.

Літературний доробок письменника за обсягом невеликий. Це поема «Енеїда», драма «Наталка Полтавка» і водевіль «Москаль-чарівник», послання-ода «Пісня на новий 1805 год пану нашому і батьку князю Олексію Борисовичу Куракіну».

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.