День української писемності і мови

9 листопада в Україні відзначають День української писемності і мови. Дата Дня української писемності та мови припадає на день вшанування преподобного Нестора-Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, адже дослідники вважають, що саме з його праці «Повість минулих літ» починається писемна українська мова – його називають “батьком української словесності”.

День української мови та писемності став офіційним святом у 1997 році, та історія його сягає корінням в давнину, як і сама українська мова. З давніх-давен 9 листопада, в день вшанування преподобного Нестора-Літописця, батьки віддавали дітей в школу, потім йшли до церкви, ставили свічку перед образом святого і молилися, щоб він допоміг дитині в навчанні.

Упродовж століть українська мова зазнавала суттєвих утисків і заборон. Нині українська мова має державний статус. До Дня української писемності та мови проводяться різноманітні тематичні заходи, вшановують українців, які вносять вклад у популяризацію мови, нагороджують українські видавництва.

З 2000року в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, а також проводиться Всеукраїнський радіо-диктант національної єдності, до якого приєднуються і українці за кордоном. Найголовніше в ньому – це і перевірка знань, а також солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, адже неповага до мови рівноцінна неповаги до народу, його коріння, родини. Є мова – є й держава, без мови немає нації.

До Дня української писемності і мови, в центральній районній бібліотеці проведено свято української мови «Плекатимеш мову – цвістимуть слова», на яке завітали учні Надвірнянського коледжу НТУ група ТБ-11 з викладачем української мови та літератури Тетяною Федак.

Майбутні техніки-будівельники доріг та мостів показали своєю активністю, що їм не байдуже ставлення до мови, якою спілкуються їхні рідні та друзі. Найбільш активними в обговоренні мовного питання були Олександр Жук, Андрій Яцейко, Андрій Суслик. З натхненням читав вірш про мову Назар Пліщук. Учні з цікавістю подивилися фільм про першодрукаря Івана Федорова «Друкар книг небачених» та ознайомилися з книжковою виставкою «Мова – генетичний код нації», організовану до Дня української писемності та мови.

Слайд-презентацію про походження свята підготувала завідувач відділу обслуговування користувачів Надія Мартинюк. Берегти мову, як невичерпне джерело і скарбницю народного духу, код нації закликали ведуча свята бібліотекар Тетяна Ковш та вчитель української мови Тетяна Федак.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.