Історична розвідка «Революційному проводу ОУН – 80 років».

11 лютого у відділі краєзнавчої літератури ЦРБ була проведена історична розвідка «80 років створення революційного проводу ОУН на чолі з Степаном Бандерою». Про діяльність ОУН та утворення революційного проводу, боротьбу з ворогами за Соборну самостійну українську державу розповіла завідувач відділу краєзнавчої літератури ЦРБ Раїса Грушецька. Вона також ознайомила присутніх з документами, представленими на книжковій виставці «Революційному проводу ОУН – 80 років», в яких йдеться про події того часу.

ОУН була заснована внаслідок об’єднання УВО і декількох студентських націоналістичних спілок. До 1939 року основна діяльність ОУН під проводом Євгена Коновальця, обраного керівником ОУН у 1929році на 1 конгресі українських націоналістів у Відні, була спрямована проти Польщі і включала в себе пропаганду, бойкот, саботажні акції та атентати. Польською владою було ув’язнено багатьох членів ОУН, серед яких був і С.Бандера. В 1938 році в Роттердамі було організовано вбивство Євгена Коновальця. На другому конгресі ОУН, що проходив у Римі 27 серпня 1939 року обрано головою ОУН Андрія Мельника. Після захоплення Польщі фашистською Німеччиною в 1939 році з польської в’язниці вийшов Степан Бандера. З своїми товаришами, які прагнули рішучих дій, розпочали приготування до збройного повстання на Україні. Не дійшовши згоди з Мельником, Степан Бандера разом з своїми послідовниками 10 лютого 1940 року скликав у Кракові нараду активістів ОУН, яка прийняла Акт про створення революційного проводу, керівником якого було обрано Степана Бандеру. До початку вересня 1940 року єдина ОУН перестала існувати, розділившись на 2 фракції, які почали називатись ОУН(б) та ОУН (м) – бандерівці і мельниківці. Весною 1941 року у Кракові пройшов конгрес, який затвердив нову програму ОУН(б) і сформував нове керівництво організації – головний провід на чолі з Степаном Бандерою. Після нападу німецько-фашистських загарбників на територію СРСР, 30 червня 1941 року у Львові ОУН (б) проголосила Акт відновлення української держави. Було сформоване українське державне правління на чолі з Ярославом Стецьком. Однак гітлерівська Німеччина не збиралася надавати Україні незалежність: у липні 1941 року С.Бандера та його однодумців було ув’язнено. Згодом до концтабору Заксенгауз, де перебував за гратами Степан Бандера, потрапив і Андрій Мельник.

Директор ЦРБ Галина Волошин підкреслила, що в ОУН(б) та ОУН(м) була одна ідеологія та спільні вороги, тому, незважаючи на поділ, дві фракції ОУН в роки Другої світової війни сформували військові відділи, які діяли на Волині і Поліссі проти німців та більшовиків.

Учасники історичної розвідки переглянули відеофільм «Історія ОУН-УПА».

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.