Година краєзнавства

11 березня в читальній залі відбулася година краєзнавства «Для добра і величі України», присвячена визначним особистостям Надвірнянщини. На захід завітали учні Надвірнянських ЗОШ № 1 та № 2  І-ІІІ ступенів. Ведуча години краєзнавства  завідувач відділу краєзнавчої літератури ЦРБ Раїса Грушецька у своєму виступі наголосила на тому, що молодь повинна знати людей, які творили історію рідного краю: громадських діячів, учасників національно-визвольних змагань, вчених, літераторів краю, імена яких вписані в літопис Надвірнянщини. Вона представила члена спілки краєзнавців України, відомого громадського діяча, заступника голови Надвірнянського відділення Всеукраїнського товариства «Гуцульщина», віце-президента товариства співпраці Польща-Україна (Надвірна) Ігоря Андруняка, розповіла про його діяльність, а також ознайомила присутніх з його публікаціями  в періодичних виданнях, представлених на виставці «Публікації краєзнавця Ігоря Андруняка».

Ігор Андруняк проводить велику дослідницьку і пошукову роботу з увіковічення  пам’яті про наших краян – борців за волю України, є членом Івано Франківської обласної редколегії «Книга пам’яті України», а також журналу «Гуцульщина і Покуття».  За його ініціативи встановлено меморіальні таблиці хорунжому УСС Лесю Гринішаку та громадським діячам, братам Федору, Миколі та Юрію Срібним на будинку «Просвіти» в м.Надвірній, сотнику Українських Січових Стрільців Францу Борису  у с.Волосів. Ігор Андруняк організував перезахоронення останків надрайонової жіночої сітки УПА Ірини Павликевич (псевдо «Смерека») і встановлення на її могилі в с.Фитьків пам’ятника. Він також організував проектування і будівництво пам’ятника Гетьману України Івану Виговському у Манявському Скиті та ін..

Щиро і тепло спілкуючись з учнями у формі жвавого діалогу, Ігор Андруняк розповів про маловідомі сторінки з життя таких відомих просвітян та патріотів на Надвірнянщині , як  Микола Николайчук, Валерій Банах, Микола і Емілія  Гринішаки, Михайло Дем’янчук, Дмитро Цибрівський та інших.  Зацікавив своєю розповіддю про подію 28 жовтня 1933 року в Надвірній, коли польською поліцією були заарештовані члени підпільної ОУН – Костянтин-Дем’ян Бачинський, Роман Верес, Микола Гринішак, Степан і Юрій Дунці, Микола Костик та Микола Нищак, яких звинувачували в тому, що співали заборонені  українські пісні та готували похід на цвинтар для панахиди за загиблими борцями за волю України.

Ігор Андруняк звернувся до молоді з побажаннями любити і вивчати історію рідного краю, цікавитись біографіями тих людей, які виборювали  і віддали своє життя за Українську Самостійну Соборну державу.

Викладач музичної школи Оксана Манівчук у своєму виступі підкреслила, що коли ворог хоче знищити  націю, то в першу чергу нищить мову і культуру, зокрема українську пісню, яка є душею народу. Вона провела паралель між сьогоденням, коли йде московсько-українська війна і тим часом, відколи українці почали виборювати свою незалежність з часів запорізького козацтва. Пані Оксана виконала старовинну козацьку пісню «Ой, з-за гори, за лиману», а також співала стрілецькі та повстанські пісні «Засумуй, трембіто», «Ой, та зажурились…», «Ох надійшла весна» та інші. Цих пісень  навчив  співати  її батько – Михайло Юрчишин, відома людина на Надвірнянщині, колишній вояк УПА, який довгих 10 років карався у Воркутинських  таборах суворого режиму. Оксана Манівчук – одна з перших виконавців стрілецьких пісень та колядок  напередодні 90-х років, коли вони ще були заборонені.

Учасники години краєзнавства переглянули мультимедійну презентацію  рідкісних світлин визначних людей Надвірнянщини та ознайомились з унікальними документами та раритетними виданнями з  приватної колекції Ігоря Андруняка

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.