Презентація монографії «Галицька Гуцульщина доби Західно – Української Народної Республіки»

Про Галицьку Гуцульщину періоду ЗУНР, через  недостатність  джерельної інформації, вкрай мало відомо, тому дотепер ще залишається багато невисвітлених історичних моментів, особливо щодо ролі і вкладу гуцулів у визвольні змагання українців у 1918-1923рр.

В своїй монографії  «Галицька Гуцульщина доби Західно – Української Народної Республіки» доктор історичних наук Петро Сіреджук досліджує питання державного і військового будівництва на теренах Галицької Гуцульщини доби ЗУНР та участь гуцулів у польсько-українській війні 1918-1919рр..

 10 лютого в Надвірнянській міській бібліотеці для юнацтва відбулася презентація цього видання за участі автора – відомого краєзнавця, історика, доктора історичних наук Петра Сіреджука, народного депутата України, голови Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Миколи Княжицького, депутата обласної ради Сергія Волошина.

Петро Сіреджук – провідний фахівець Прикарпатського національного університету ім..Стефаника, стипендіат Польської Академії  Наук та Ягеллонського університету в Кракові, почесний член Гуцульського дослідного інституту в Чикаго , член спілки краєзнавців Прикарпаття, лауреат премій ім.. Івана Крип’якевича (1996), Марка Черемшини (2016), Василя Якуб’яка (2019). Автор 280 наукових праць, зокрема, монографій «Першовитоки» (К., Наукова думка, 1995), «Галицька Гуцульщина у Великій війні 1914-1918рр.» (Косів.:Писаний камінь, 2016), «Лицарі визвольної війни 1918-1919рр.» (Косів.:Писаний камінь, 2018). Під час презентації автор коротко розповів про дві останні монографії та інші свої наукові дослідження, в яких згадується Надвірнянщина та Надвірна. Зокрема, в своїх працях Петро Сіреджук згадує перше поселення Краснодвір, з якого походить місто Надвірна.

Представляючи нову монографію, автор зосередив увагу на участі краян у визвольних змаганнях за соборність України в 1918-1920рр., а також боротьбу гуцулів за соціальне та національне визволення, яке переросло в Гуцульське повстання 1920р. та розвиток на Надвірнянщині та Верховинщині партизанського руху.

Народний депутат Микола Княжицький та депутат обласної ради Сергій Волошин подякували Петру Сіреджуку за титанічну краєзнавчу працю, наголосивши, що такі наукові праці та дослідження вкрай необхідні для того, щоб молодь та наступні покоління знали історію свого краю.  В своїх виступах краєзнавці Надвірнянщини Євген Луців та Ігор Андруняк  наголосили, що ні одна подія, ні одне ім’я борців за свободу не має піти в забуття, тому такі праці потрібно продовжувати, щоб пам’ять про героїчні покоління продовжувала жити в нащадках.

Презентовану монографію  «Галицька Гуцульщина доби Західно – Української Народної Республіки» автор передав для бібліотек Надвірнянської територіальної громади, за що бібліотекарі висловлюють свою глибоку вдячність.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.