Професор «гнізда» націоналізму і самостійництва

Надвірнянщина славна своїми людьми. В минулому і тепер чимало відомих постатей вносили і вносять свою лепту в прославу краю. Це діячі культури, освіти, представники красного письменства. Та багато ще є білих плям в історії нашого краю, зокрема, це стосується особистостей, які віддано працювали на розвиток просвітницького руху в Прикарпатті на початку ХХ ст., особливо виховання молоді в патріотичному дусі.

Намагаючись заповнити цю прогалину в історії Прикарпаття, публіцист, член Національної спілки краєзнавців України Ігор Андруняк провів колосальну дослідницьку роботу, відновивши історичну пам’ять про життя і діяльність багатьох свідомих галичан, великих патріотів свого краю.

Серед інших відомих людей, уродженців Надвірної, є відомий мовознавець, літературознавець, перекладач творів античної літератури, фундатор «Рідної школи» ім. М.Шашкевича, член Українського педагогічного товариства, автор підручників для гімназій Галичини, професор Станіславської української гімназії Іван Степанович Дем’янчук, якому в грудні минулого року минуло 140 років від дня народження. Своєю просвітницькою та педагогічною діяльністю Іван Дем’янчук сприяв поглибленню знань та розширення світогляду учнівської молоді, намагався забезпечити українське національно-патріотичне виховання молоді. Після початку наступу військ Австро-Угорщини восени 1914року, окупаційні російські війська почали арешти і виселення багатьох «замітних» українців. В числі інших Іван Дем’янчук був заарештований, а згодом вивезений разом з сім’єю в м.Буінськ Симбірської губернії, де і помер, не дочекавшись звільнення.

В тісному колі краєзнавців та бібліотекарів, 2 квітня в центральній міській публічній бібліотеці, відбулася зустріч з краєзнавцем Ігорем Андруняком, який розповів присутнім про професора Івана Дем’янчука та ознайомив із матеріалами про його життя і діяльність, зібраними, завдяки своїй кропіткій праці. Також, Ігор Андруняк розповів про ряд своїх досліджень, щодо відновлення історичної пам’яті про багатьох інших відомих постатей Надвірнящини, зокрема, братів Срібних, Дмитра Кочержука, Ярослава Гриневича, Ростислава Біласа та інших.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.