Командир січової кавалерії – Франц Борис

23 травня вся українська спільнота відзначатиме одне із найбільших свят українського патріотизму – День Героїв. Герої української держави це патріоти, які не шкодували власного життя у боротьбі за незалежність України. Їхня роль в становлення нашої держави неоцінима і перед їхніми іменами всі українці завжди схилятимуть голови. Велика заслуга у боротьбі за волю України січового стрілецтва, які зі зброєю в руках чесно виконували свій патріотичний обов’язок,  які стали творцями першого національного війська.

 В Надвірнянській центральній міській публічній бібліотеці,  в переддень Дня героїв, презентували книгу краєзнавця Ігоря Андруняка «Командир січової кавалерії «Читаренко»,в  якій розповідається про героя національно-визвольних змагань  Української революції 1917-1921рр. січового стрільця, командира стрілецької кінноти Армії УНР Франца Бориса. У книзі розглянуто його роль у справі організації кінного дивізіону Корпусу українських січових стрільців під командуванням полковника Армії УНР Євгена Коновальця, участь дивізіону в розвідницьких та бойових діях під час Перших визвольних змагань. За військові заслуги Франца Бориса нагороджено Срібною медаллю хоробрості ІІ класу,  військовим хрестом Карла, орденом Симона Петлюри.

Франц Борис, після поразки Перших визвольних змагань, веде активну боротьбу за українську державність: очолює Станіславський округ Української військової організації (УВО), як один з перших пластунів входить до Окружної Пластової Ради у Станіславові. Згодом, у селі Волосів на Надвірнянщині проводить плідну просвітницько-культурну діяльність:  стає організатором товариств «Сокіл», «Луг», фундатором побудови Народного дому та ініціатором створення народного театру. У Надвірнянському повіті Франц Борис організовує повітовий комітет УВО, підтримує молодіжні патріотичні організації «Сокіл» і «Пласт». Під час німецької окупації України підтримує зв’язок з підпіллям ОКН(м).  Загинув в 1943році від рук польських шовіністів в с.Потуржин Грубешівського повіту Люблінського воєводства, де похований.

Підчас презентації книги, автор і дослідник Ігор Андруняк  розповів про життєвий і бойовий шлях сотника Франца Бориса, про зроблену роботу щодо відновлення історичної пам’яті та вшанування Героя Української революції. Встановивши зв’язок із членами  родини славного командира Армії УНР, Ігор Андруняк отримав копії документів та світлин, деякі з яких опубліковані вперше.

Військове та громадянське служіння українському народові Франца Бориса є гідним прикладом для молоді, дороговказом у вихованні  молодого покоління в дусі патріотизму та готовності стати до захисту її територіальної цілісності – про це в своєму слові зауважив міський голова Зіновій Андрійович. Подякували краєзнавцю Ігорю Андруняку за титанічну працю у відродженні забутої історії заступник голови ради старійшин Надвірнянського району Роман Гаврилаш, директор Волосівського ліцею Василь Гайдар, керівник Надвірняської станиці «Пласт» Олена Пиндзин, яка вручила краєзнавцю подяку за багаторічну співпрацю. Щиру подяку за відновлення пам’яті про Франца Бориса висловила його правнучка Надія Кепещук, яка виконала власну пісню, присвячену своєму героїчному предку.

Ігор Андруняк передав в подарунок бібліотекам Надвірняської громади примірники книги про сотника УСС Франца Бориса, яка стане цікавою для молоді, краєзнавців та всіх, хто цікавиться воєнною історією України.

Вічна слава Героям, які боролися за волю України!

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.