Євген Коновалець – лідер українського визвольного руху

14 червня 1891 року народився Євген Коновалець, військовий і політичний діяч, полковник Армії УНР, комендант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів, перший голова ОУН, один з ідеологів українського націоналізму. Брав активну участь у діяльності Української національно-демократичної партії, яка була найбільш впливовою на той час у Галичині. Мав стійкі політичні переконання щодо України: самостійництво, державництво й соборництво. У 1917 році очолював створену у Києві формацію Січових Стрільців.

У листопаді 1927-го за його ініціативи на одній з нарад УВО було вирішено створити єдину революційно-політичну організацію, діяльність якої ґрунтувалася б на націоналістичній ідеології та поширювалась на всі українські землі. 28 січня – 3 лютого 1929року на конгресі у Відні було створено Організацію Українських Націоналістів (ОУН), головою проводу якої обрали Євгена Коновальця. Очоливши провід військової організації, колишній командир Січових стрільців прийняв виклик нової доби. УВО й ОУН продовжили національно-визвольну боротьбу в нових умовах і за нових викликів часу.

10 червня в Надвірняській центральній міській публічній бібліотеці з нагоди 130-річчя з дня народження провідника ОУН Євгена Коновальця, за участі істориків, бібліотекарів та користувачів бібліотеки, яким цікава історія України, відбувся історичний нарис «Лідер українського визвольного руху». Про життєвий шлях Євгена Коновальця, його бойові заслуги та роль в національно-визвольному русі розповіла членкиня Союзу українок, в минулому вчителька історії Ірина Свягла. Про авторитет Є. Коновальця та його найближчих соратників: Андрія Мельника, Романа Сушка та інших відомих в політичних і військових колах УНР постатей, серед яких, зокрема, сотник УСС Франц Борис, розповів краєзнавець Ігор Андруняк, який зауважив, що Є.Коновалець вважався найвпливовішим воєначальником Армії УНР. Січові стрільці разом зі своїм командиром пройшли всі етапи бойового шляху Армії УНР в 1919 року. Науковий співробітник Музею історії Надвірнянщини Андрій Василів висвітлив факти про перебування Євгена Коновальця в Надвірній, під час його еміграції до Європи.
23 травня 1938 році Коновалець був убитий у Роттердамі Павлом Судоплатовим, агентом НКВС. День 23 травня відзначають тепер як День Героїв.

В ході розмови виникла низка запитань: чи був би можливий розкол в ОУН, коли б Коновалець жив? Яке становище у такому разі було б в Україні під час війни? Скільки ще міг би Євген Коновалець зробити для України та її становлення як незалежної, соборної держави. Чому сьогодні в ХХІ ст. в українській державі український народ мусить відстоювати власну національну ідентичність захищаючи свою мову, культуру, історію, територію. Це та загроза, з якою боровся Євген Коновалець.

Завершився захід спільною хвилиною мовчання в пам’ять про всіх Героїв України, які поклали своє життя за її волю і незалежність, які гинуть і сьогодні, відстоюючи територіальну цілісність України в боротьбі з російськими окупантами.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.