Народознавче спілкування

Святково прибрана зеленим гіллям, квітами і травами читальна зала Надвірнянської центральної публічної  бібліотеки радо приймала гостей, адже – «На Зелені свята – зеленню прибрана хата» – і під таким гаслом розпочалося в бібліотеці  засідання клубу «Надвечір’я». У вівторок, 22 червня, на третій день по Зелених святах, зібралися члени клубу для народознавчого спілкування про звичаї та традиції українського народу та знайомства з книгою члена творчої групи вчителів-словесників Надвірнянщини Марії Кінаш «Синиччина кичера».

На засідання клубу завітала голова обласної організації «Союзу українок» Уляна Швидюк,  союзянки Надвірнящини зі своєю очільницею Ольгою Багрійчук, просвітяни та бібліотекарі. Присутніх привітала голова клубу «Надвечір’я» провідний методист бібліотеки Марта Кушнерчук, яка акцентувала увагу на традиціях святкування Зелених свят,  притаманних нашому гуцульському краю.

Гуцульський край вабить до себе своєю культурою, звичаями, бо саме тут людина найбільше відчуває своє єднання  з природою. Хто народився на Гуцульщині,  несе в собі ген первісності гуцульського краю. Саме таке відчуття первісності і єднання із культурою, природою, красою свого краю має Марія Кінаш, родом із славнозвісного буковинського села Розтока, але життєва стежина привела її в Надвірну. Під час засідання клубу «Надвечір’я» в колі рідних, друзів, колег презентувала свою першу книгу «Синиччина кичера» («кичера» – гора вкрита лісом), яка вийшла друком в цьому році.

 Марія Кінаш – талановитий педагог,  учитель вищої категорії, «Старший вчитель», працювала на керівних посадах в закладах народної освіти на Кіровоградщині, Буковині, Прикарпатті. Впродовж 2008-2017рр. була екзаменатором ЗНО з української мови та літератури Івано-Франківського регіонального центру оцінки якості освіти. В 2014 у методичному посібнику з літератури рідного краю надруковано її літературний сценарій. Найбільшим здобутком вважає те, що дев’ятнадцять  її учнів працюють викладачами рідної мови та літератури .

«Синиччина кичера» – це оповідь про праведну і грішну любов, про повагу до батьків, правил, традицій і звичаїв горян, про велич і красу гуцульського краю, єдність людини і природи – це все несподівано, красиво, поетично-піднесено переплелося в поемі-легенді  і передано читачеві колоритною місцевою говіркою. В ході презентація Марія Кінаш згадала про роки свого дитинства, яке пройшло між горами в мальовничому буковинському краю, багатому на легенди та перекази. Філолог за фахом, яка багато років віддала вчительській праці, в своїй повісті-легенді виклала на папері те, що її вразлива душа ще в дитячі роки, наче губка, ввібрала в себе і видала прекрасним і оригінальним твором. Зворушливі малюнки на сторінках книги юної розтоківчанки, студентки Вижницького фахового коледжу мистецтв та дизайну Оксани Гремаляк  органічно доповнили, збагатили і відтінили зміст книги.

Присутні заслухалися уривком із книги, який майстерно зачитала магістр кафедри театрознавства і акторської майстерності факультету культури Львівського НУ ім..І.Франка, працівник відділу культури Пасічнянської сільської ради Надія Бойчук.  Захоплені відгуки про книгу та її авторку висловили  вчитель української мови та літератури  Пнівського ліцею, член творчої групи вчителів-словесників Надвірнящини Магда Сіщук, вчитель іноземної мови Пнівського ліцею Марія Іванюк, колишній  працівник культури Надвірнянщини Марія Ковальчук, директор центральної публічної бібліотеки Галина Волошин.  Уляна Швидюк  та Ольга Багрійчук, від імені присутніх союзянок, щиро подякували авторці за чудову книгу. Марія Кінаш подарувала декілька примірників книги для читачів бібліотеки. І як завершальний акорд презентації прозвучали і останні рядки поеми:

«Життя – то і безмір, і мить. Любіть – щасливі будете, просто любіть… Ми на землі – короткі гості, не треба злості. Любіть…»

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.