Година краєзнавства

SAM_0254У приміщенні міської бібліотеки для юнацтва відбулась година краєзнавства «Визначні люди краю», присвячена 170-річчю від дня народження Юліана Целевича – педагога, етнографа та 160-річчю від дня народження Іларія Герасимовича – політика, організатора кооперативного руху в Галичині.

Завідувач відділу краєзнавчої літератури центральної районної бібліотеки Раїса Грушецька розповіла про життя і наукову діяльність доктора філософії, етнографа, народознавця Юліана Целевича, який народився 23 березня 1843 року в с. Павельчі Тисменицького району.

Закінчив Станіславську гімназію, Львівську духовну семінарію, Львівський університет. Протягом 1866-1868 років навчався у Віденському університеті. Учителював у німецькій гімназії у Львові, у Станіславській гімназії, а відтак у Львівській академічній гімназії. За кілька місяців до смерті був обраний головою Наукового Товариства ім. Шевченка. Помер 24 грудня 1892 року.

Юліан Целевич – автор наукових досліджень «Історія Скиту Манявського», «Про Олексу Довбущука та єго попередників і наступників», книжки «Житіє просвітителів слов’ян святих рівноапостольних Кирила та Методія» та інших праць.

Присутні дізнались і про інших діячів з родини Целевичів, зокрема, Олега, Володимира. Олег Целевич отримав науковий ступінь професора і працював в Переріслянській, Тисменичанській, Лоєвській школах. Йому належать праці про релігію та козаччину.

Цікаво було дізнатись про організатора кооперативного руху, громадського діяча Іларія Герасимовича, який народився в смт. Биткові нашого району 9 квітня 1853 року в родині священика. Закінчив Віденський університет і заснував в Коломиї першу «Гуцульську Промислову спілку». Іларій Герасимович був одним із засновників радикального руху нашого краю. Написав праці «З науки гончарства», «Про міські торги та ярмарки», «Селянське господарство в Бельгії» та інші. У 1898 році переїхав до Львова і влаштувався секретарем «Народної торгівлі» – товариства, яке виникло на основі громадських крамниць. Помер у грудні 1901 року у Львові.

Ми повинні пам’ятати наших славних земляків, які докладали зусиль для розвитку краю.

Sharing

Ви можете пролистати до кінця і залишити коментар.

Прокоментувати

Ви повинні ввійти щоб прокоментувати.